V Německu byl objeven 800 let starý zlatý poklad s úžasnými náušnicemi

  • admin
  • 10 března, 2023
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem V Německu byl objeven 800 let starý zlatý poklad s úžasnými náušnicemi

Upozornění na hromadění! Evropští detektivové kovů znovu udeřili do zlata – tentokrát v Německu, kde se ve Šlesvicku-Holštýnsku objevují náušnice a stříbrné mince zdobené drahokamy.

Šperky byly celé ze zlata a pravděpodobně je vyrobili Byzantinci. Prsteny, náušnice a brož, všechny poseté drahokamy, byly záměrně pohřbeny spolu s 30 mincemi raženými za dánského krále Valdemara II.

To pomáhá datovat pohřbení pokladu do doby kolem roku 1240 nl.

Šlesvicko-Holštýnsko se v dobách, kdy se tam přiváželo bohatství, nazývalo Hedeby. Oblast byla součástí klíčového obchodního centra pro dánské Vikingy mezi 8. a 11. stoletím.

Kovoví detektivové zkoumali dobře prostudovanou parcelu druhého největšího vikingského obchodního města na evropské pevnině, dnes světového dědictví UNESCO.

Je známo, že Seveřané používali velké řeky, jako je Volha, k překonání Eurasie z Baltského moře do Černého moře, kde začali obchodovat a útočit na Byzantskou říši. Toto velké království mělo rozsáhlé zásoby zlata a vedle arabských chalífátů na jihu byly druhou velkou mocností regionu.

Tyto sítě odhalují nejen rozsah dosahu Vikingů, ale také všudypřítomnost mezikontinentálního obchodu té doby. Pokud jde o poklad, není známo, zda šlo o osobní věci ukryté v době krize nebo o rozpálený majetek, který potřeboval oplotit.

„Od raného středověku se zde rozvinula rozsáhlá obchodní síť sever-jih a východ-západ, do níž byly integrovány oblasti Středozemního moře, Severní moře a Baltské moře,“ Ulf Ickerodt, ředitel Státního archeologického oddělení ve Šlesvicku. -Holstein (ALSH), řekl Live Science v e-mailu . „Poklad určitě nebyl odložen náhodou.“

Napodobenina islámské mince byla proražena a přeměněna na brož, snad aby předvedla exotický původ originálu, který byl pro tento účel příliš malý. Pro lidi, jejichž jazyk byl psán kmenovými runami, musela být klasická arabština fascinujícím pohledem.

Foto: Archeologický státní úřad Šlesvicka-Holštýnska