Mikrofony odhalují, že rostliny vydávají mnoho zvuků, zvláště když jsou ve stresu – a každý druh zněl jinak

  • admin
  • 10 března, 2023
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Mikrofony odhalují, že rostliny vydávají mnoho zvuků, zvláště když jsou ve stresu – a každý druh zněl jinak

Výzkumníci zaznamenali zvuky vydávané rostlinami, které žádný člověk neslyší – a jejich zvuky podobné cvakání jsou pro každý druh jedinečné a liší se v závislosti na tom, co přesně zdůrazňuje jejich růst.

Podobně jako praskání popcornu jsou podle týmu z Tel Avivské univerzity vydávány v hlasitosti podobné lidské řeči, ale na vysokých frekvencích, mimo dosah lidského ucha.

„Zjistili jsme, že rostliny obvykle vydávají zvuky, když jsou ve stresu, a že každá rostlina a každý typ stresu je spojen se specifickým identifikovatelným zvukem,“ řekl profesor Lilach Hadany z School of Plant Sciences and Food Security, který vede výzkumný tým. . „I když jsou zvuky vydávané rostlinami nepostřehnutelné pro lidské ucho, mohou je pravděpodobně slyšet různá zvířata, jako jsou netopýři, myši a hmyz.“

„Z předchozích studií víme, že vibrometry připojené k rostlinám zaznamenávají vibrace. Ale stávají se tyto vibrace také vzdušnými zvukovými vlnami – konkrétně zvuky, které lze zaznamenat na dálku? zeptal se prof. Hadany. „Naše studie se zabývala touto otázkou, o které vědci diskutovali mnoho let.“

V první fázi studie, publikované v časopise Cell, vědci umístili rostliny do akustického boxu v tichém izolovaném suterénu bez hluku v pozadí. Ultrazvukové mikrofony zaznamenávají zvuky na vyšších frekvencích, než je maximum detekovatelné dospělým člověkem, což je asi 16 kilohertzů. Mikrofony byly umístěny ve vzdálenosti asi 4 palce (10 cm) od každé rostliny, včetně rajčat, vinné révy, tabáku, pšenice, kukuřice, kaktusu a slepice.

Před záznamem rostlin je tým podrobil různým ošetřením: některé rostliny nebyly pět dní zalévány, některým byly ořezány stonky a některé byly nedotčené.

„Naším záměrem bylo otestovat, zda rostliny vydávají zvuky a zda jsou tyto zvuky nějakým způsobem ovlivněny stavem rostliny. Naše nahrávky ukázaly, že rostliny v našem experimentu vydávaly zvuky o frekvencích 40-80 kilohertzů.

„Nestresované rostliny vydávaly v průměru méně než jeden zvuk za hodinu, zatímco stresované rostliny – dehydratované i zraněné – vydávaly desítky zvuků každou hodinu.“

Takto shromážděné záznamy byly analyzovány speciálně vyvinutými algoritmy strojového učení (AI). Algoritmy se naučily, jak rozlišovat mezi různými rostlinami a různými typy zvuků, a nakonec byly schopny rostlinu identifikovat a z nahrávek určit typ a úroveň stresu.

Algoritmy navíc identifikovaly a klasifikovaly zvuky rostlin, i když byly rostliny umístěny ve skleníku s velkým množstvím hluku na pozadí. Ve skleníku vědci sledovali rostliny, které byly v průběhu času podrobeny procesu dehydratace, a zjistili, že množství zvuků, které vydávaly, se zvýšilo až do určitého vrcholu a poté se snížilo.

„V této studii jsme vyřešili velmi starou vědeckou kontroverzi: dokázali jsme, že rostliny vydávají zvuky!“ řekl Hadany . „Zdá se, že idylické pole květin může být docela hlučné místo. Jde jen o to, že neslyšíme zvuky!“

„Naše zjištění naznačují, že svět kolem nás je plný zvuků rostlin a že tyto zvuky obsahují informace o nedostatku vody nebo zranění.

„Předpokládáme, že zvuky v přírodě detekují blízcí tvorové, jako jsou netopýři, hlodavci, různý hmyz a možná i jiné rostliny, které slyší vysoké frekvence a získávají relevantní informace. Věříme, že lidé mohou tyto informace také využít, pokud mají k dispozici správné nástroje – jako jsou senzory, které pěstitelům řeknou, kdy rostliny potřebují zalévat.“

Budoucí studie prozkoumají řadu zajímavých otázek: Jaký je mechanismus za zvuky rostlin? Jak moli detekují a reagují na zvuky vydávané rostlinami? Slyší tyto zvuky i jiné rostliny? A více…

Poslechněte si, jak rajčata mluví – a vinná réva drkotá – ve videu níže…