Správné množství spánku je zásadní. Příliš málo nebo příliš mnoho spánku vám může ukrojit roky života. Nová studie má však dobrou zprávu: cvičení může působit proti negativním účinkům špatného spánku a dokonce pomoci lidem žít déle.
„Studie ukázala, že zvýšená úroveň fyzické aktivity oslabila rizika úmrtnosti spojená s krátkým nebo dlouhým spánkem,“ říká autor studie Dr. Jihui Zhang z The Affiliated Brain Hospital of Guangzhou Medical University, China v tiskové zprávě.
Vysoce kvalitní spánek a cvičení jsou dvě věci, o kterých často slýcháte jako o individuálních přispěvatelích k delšímu životu. Jak však spolupracují na zlepšení zdraví, není jasné. Předchozí studie nebyly spolehlivé, protože používaly vlastní měření fyzické aktivity a spánku, což ponechává prostor pro nepřesnosti.
Tato studie použila akcelerometr na zápěstí na 92 221 dospělých z Biobank Spojeného království ve věku 40 až 73 let k zaznamenání pohybu, což je mnohem spolehlivější než u účastníků, kteří se sami hlásili. Skupina nosila zařízení po dobu jednoho týdne v letech 2013 až 2015. Výzkumníci klasifikovali délku nočního spánku jako krátkou (méně než šest hodin), normální (šest až osm hodin) nebo dlouhou (více než osm hodin). Tým také rozdělil celkový objem cvičení na nízké, střední a vysoké kategorie. Klasifikovali střední až silnou aktivitu podle aktuálních směrnic Světové zdravotnické organizace. Autoři studie použili ke sběru dat o úmrtnosti registry úmrtí.
Tým se ujistil, že se přizpůsobí možným vlivným faktorům, jako je věk, pohlaví, etnická příslušnost, deprivace, úroveň vzdělání, období spánku, index tělesné hmotnosti, strava, kouření, příjem alkoholu a práce na směny.
Čím více cvičíte, tím méně záleží na špatném spánku
Po sedmiletém období sledování zemřelo 3 080 účastníků. Z této skupiny zemřelo 1 074 na srdeční onemocnění a 1 871 na rakovinu . U osob s nízkým objemem cvičení vedly krátké a dlouhé doby spánku k 16% a 37% vyššímu riziku úmrtí ze všech příčin.
U těch, kteří se zapojovali do středního množství cvičení, byl škodlivý pouze krátký spánek, což zvýšilo pravděpodobnost smrti ze všech příčin o 41 procent. Kdo hodně cvičil (vysoký objem), nebyl špatným spánkem vůbec ovlivněn. Specificky pro kardiovaskulární úmrtí měli lidé s krátkým spánkem s nízkým objemem cvičení o 69 procent vyšší riziko, ale to klesalo, když se objem cvičení zvýšil. Pokud jde o riziko rakoviny, dlouhospáči s nízkým objemem cvičení měli o 21 procent zvýšené riziko vzniku onemocnění, které se také snížilo, když objem cvičení rostl.
Tato zjištění jsou v souladu s kategoriemi střední až silné aktivity měřené směrnicemi WHO. U těch, kteří doporučení nesplnili, měl krátký i dlouhý spánek souvislost s 31 a 20 procenty vyšším rizikem úmrtí ze všech příčin. U lidí, kteří tyto standardy činnosti splnili, tato rizika zmizela.
„Naše zjištění naznačují, že úsilí o podporu zdraví zaměřené jak na fyzickou aktivitu, tak na délku spánku může být účinnější v prevenci nebo oddálení předčasné smrti u dospělých ve středním a starším věku, než když se zaměříme pouze na jedno chování. V ideálním případě by lidé vždy měli zdravé množství spánku i fyzické aktivity. Naše studie však naznačuje, že dostatek pohybu může částečně kompenzovat škodlivý dopad chybějícího kvalitního spánku,“ uzavírá Dr. Zhang.
Zjištění jsou publikována v European Journal of Preventive Cardiology