Pan Pickles, 90letá želva záření a nejstarší zvíře v Houston Zoo, se minulý týden stal poprvé otcem.
Pan Pickles a jeho 53letá partnerka paní Picklesová přivítali tři vylíhlá mláďata, která se při dobré péči dožili až 150 let.
Pochází z jižního Madagaskaru, radiační želvy jsou kriticky ohrožené a zřídka produkují potomky, uvedli představitelé Houstonské zoo.
„Nová vylíhlá mláďata byla překvapením, když herpetologický ošetřovatel narazil na paní Picklesovou, když želva v zavírací době snášela vajíčka,“ uvedl blog Houston Zoo .
„Tým péče o zvířata se rychle pustil do práce, aby vejce odkryl a dostal je do bezpečí Domu plazů a obojživelníků. Půda v Houstonu není pro původní želvy z Madagaskaru pohostinná a je nepravděpodobné, že by se vejce vylíhla sama, kdyby chovatel nebyl ve správný čas na správném místě.“
Po příjezdu v roce 1996 žila paní Picklesová v zoologické zahradě v Houstonu po boku pana Picklese od té doby. Děti dostaly jména Dill, Gherkin a Jalapeño.
Noví rodiče byli klíčoví pro plán přežití druhů Asociace zoologických zahrad a akvárií pro tohoto nádherného plaza, který se bohužel dostal do konfliktu s nelegálním obchodem se zvířaty.
V roce 2018 bylo v soukromém domě v Toliaře na Madagaskaru nalezeno 10 000 radiačních želv. Záchranáři je převezli do Le Village Des Tortues („Želví vesnice“), soukromého rehabilitačního zařízení pro divokou zvěř v Ifaty, 28 mil severně od Toliary.
Preventivním opatřením k zajištění proti vyhynutí plaza bylo zakládání chovných kolonií na ostrovech Réunion a Mauricius, kde jsou podmínky podobné jeho domovu na Madagaskaru.
Foto: Jackelin Reyna / Zoo Houston