Proč jsou zrovna QR kódy nejčastěji používanou variantou čárového kódu?

  • admin
  • 6 září, 2023
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Proč jsou zrovna QR kódy nejčastěji používanou variantou čárového kódu?

QR kódy jsou druhem kódu, který zná snad každý z nás. Mohou nás obklopovat v různých variantách, přičemž mnohé z těchto variant mohou být velice nápadité nejen možnostmi využití ale také designu.

To vše jsou výhody, které nám čárové kódy tohoto typu přináší. Patří sice také do čárových kódů, ale oproti klasickým čárovým kódům jsou velice specifické. Proto se dnes tak podíváme podrobněji na to, proč jsou QR kódy poslední dobou tak moc oblíbené.

Dynamický obsah je populární

U statického čárového kódu bývá čárového kódu nosičem dat přímo plocha kódu. Pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo k jeho změně, změní se také data. Oproti tomu dynamické QR kódy fungují jako odkaz, který je buď jakýmsi hypertextovým odkazem nebo vede do nějakého typu databáze. Na pozadí se tak může měnit to, co QR zobrazuje, ale jeho podoba zůstává nezměněna.

Zkrátka mnohem stylovější kód

Už jenom svým designem dokáže QR kód upoutat více pozornosti než klasický čárový kód. A to nevíte o tom, že je možné tyto kódy rozsáhle editovat. Pro samotnou čitelnost není zásadní například barva, nebo vůbec tvar rohových oblastí a samotného ohraničení.

Mnohé QR kódy jdou ještě dále a jsou doslova součástí firemní identity a designu. Uvnitř samotných kódů mohou být zobrazeny různé ikonky nebo nápisy a na první pohled není patrné, že se jedná o čárový kód a nenarušují tak design marketingových tiskovin, kampaní nebo produktů. Přitom kterýkoliv běžný čtecí algoritmus takový QR kód bez potíží přečte.

Placená, ale také volně dostupná verze

Pro podniky, které se chtějí spolehnout na funkčnost a trvanlivost kódu, je pochopitelně ideální variantou placený generátor QR kódů, který mimo jiné nabízí i možnosti vyšší bezpečnosti díky kvalitnímu kódování. To ale nutně neznamená, že by každý QR kód musel být placený. Naopak to funguje tak, že jsou velice populární hlavně kvůli celé řadě generátorů dostupných volně online. Kdokoliv tak může vyzkoušet či užívat QR kódy zcela zdarma.