Organizace Ocean Cleanup dosáhla milníku a odstranila 220 tun odpadků z oceánu

  • admin
  • 10 dubna, 2023
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Organizace Ocean Cleanup dosáhla milníku a odstranila 220 tun odpadků z oceánu

Ocean Cleanup, jediná organizace, která v současné době řeší problém Great Pacific Garbage Patch (GPGP), právě dosáhla milníku 200 000 kilogramů, neboli 220 tun plastu odstraněného z oceánu.

V posledních letech holandská nezisková organizace dokončila zkušební provoz svého nového systému 002/B, který dokáže zachytit několik tun odpadků v jedné sekvenci s velkými rameny o délce kilometru a půl.

GPGP není ani tak ostrovem, jako spíše oblastí, kde velké proudy a větry spojily biliony kusů plastu.

Bojan Slat, generální ředitel a zakladatel společnosti Ocean Cleanup, věří, že pomocí údajů o proudech a větrech k odhadu objemu plastu a vedení zachycovacích plavidel dokáže vyčistit celé místo za pouhých deset let.

Pokud žijete v Americe, může vám obsah sítě v tomto videu připadat jako nerozlišitelný odpad, ale pokud žijete v Evropě, nevyhnutelně si všimnete, kolik tam je košů na plastové produkty. Mějte to na paměti, až příště položíte jeden z nich na obrubník.

Slatova práce v GPGP bude považována za jeden z největších úspěchů 21. století. Před ním byl opravdový leviatan problému – plácek plastového odpadu dvakrát větší než Texas vířící v International Waters, kde ani ten nejhlasitěji křičící národní stát neměl chuť ani vymyslet, jak ho vyčistit.

Slat se spoléhal pouze na svůj tým a svou vizi základní vědecké dedukce a elegantních technických řešení a dokázal, že i ten nejabsurdnější problém je přesto řešitelný.

Jeho další výzvou je nějak najít využití nebo umístění pro všechny ty miliardy kusů plastu. V současné době se recyklace provádí ručně, přičemž každý kus plastu je oddělen podle typu polymeru.

Zadal řadu slunečních brýlí, které měly být vyrobeny z oceánského plastu, a ty se rychle vyprodaly. Nyní se Slat snaží navázat partnerství se společnostmi, které mají zájem o využití některých toků odpadu GPGP pro dodávky materiálu po recyklaci.