Mladý muž našel v Holandsku 1000 let starý středověký poklad

  • admin
  • 10 února, 2023
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Mladý muž našel v Holandsku 1000 let starý středověký poklad

Mladý muž v Nizozemsku nedávno naplnil to, co se zdálo být jeho osudem, tím, že našel „extrémně vzácný“ poklad zlatých šperků z vrcholného středověku.

Od 10 let zapálený detektiv kovů, 27letý muž je dospělý a nyní profesionální historik.

Lorenzo Ruijter, objevený v Hoogwoud v roce 2021, řekl, že je těžké udržet to v tajnosti 2 roky, zatímco Národní muzeum starožitností čistilo, datovalo a identifikovalo předměty.

Skládá se ze čtyř zdobených zlatých přívěskových náušnic ve tvaru půlměsíce, dvou kusů plátkového zlata, které do sebe zapadají, a 39 malých stříbrných mincí, které poklad datují do let 1000-1250 CE.

„Bylo to velmi zvláštní objevit něco tak cenného, ​​nedokážu to popsat. Nikdy jsem nečekal, že něco takového objevím,“ řekl Ruijter agentuře Reuters .

„Těch 39 malých stříbrných haléřů, jak se mince jmenují, napovídá o datu, kdy byl nález zakopán: v roce 1248 nebo krátce po něm,“ uvedlo muzeum v přeložené tiskové zprávě. „Malé kousky textilu nalezené u haléřů naznačují, že byly zabaleny do látky nebo sáčku.“

„Jsou to mince z diecéze Utrecht, z různých krajů (Holandsko, Guelders a Cleves) az Německé říše. Nejmladší kopie byly vyraženy v roce 1247 nebo 1248, za Viléma II. jako krále Svaté říše římské.

Šperky jsou však asi o 200 let starší a muzeum říká, že to musel být vzácný majetek. Severní Evropa je bohatá na stříbrné doly, ale zlato bylo v té době mnohem vzácnější.

V době, kdy byl poklad pohřben, probíhala vážná občanská válka mezi okresy Západní Frísko a Holandsko, epicentrem toho všeho byl Hoogwoud. Nizozemský hrabě a národní osobnost Willem II zemřel v Hoogwoud během války, což z pokladu potenciálně udělalo celonárodní význam.

V současné době je zapůjčen pro výstavu Rijksmuseum nazvanou „Rok 1 000“, po které se vrátí do vlastnictví pana Ruijtera, bezpochyby bezpečného páru rukou.

Foto:  Rijksmuseum Van Oudheden – CC 0