Souvislost mezi fyzickou aktivitou a celkovým zdravím je zjevná. Nelze tedy opomenout zdůraznit, že účast v různých pohybových aktivitách má přímý vliv na kvalitu života a jeho délku. Mezitím se lidé rozhodují pro různé formy cvičení. Někteří preferují pravidelnou návštěvu fitness center nebo individuální cvičení v pohodlí domova, zatímco jiní dávají přednost jednoduchému a příjemnému krokovému pohybu.
Ne každý však má čas strávit hodiny v posilovně, cvičit a tvrdě na sobě pracovat. Pro ty, kteří mají omezený čas nebo se prostě nechtějí potit v posilovnách, je chůze na místě dobrou alternativou. Tato možnost přináší určité výhody. Stačí vyměnit alespoň část cesty do práce nebo jiné aktivity za aktivní procházku. Například můžete vyměnit výtah za schody. Odborníci v oblasti zdravotní péče se všeobecně shodují, že pro udržení zdravého stavu bychom měli každý den ujít minimálně 5 tisíc kroků.
Již pár tisíc kroků nám může zlepšit kvalitu života
Nedávná studie, na kterou upozorňuje portál Vedavovrecku, přináší nový pohled. Evropská kardiologická společnost zveřejnila výzkum, který odhaluje, že ke dosažení zdravotních výhod stačí menší počet kroků, než se předtím myslelo. Přesně 3 967 kroků denně může výrazně snižovat riziko předčasného úmrtí z jakéhokoli důvodu. Pokud je cílem minimalizovat riziko spojené se srdečně-cévními onemocněními, stačí se spokojit s 2 337 kroky.
K těmto výsledkům dospěli vědci na základě dat z analýz, která zahrnovala více než 220 tisíc jednotlivců a pocházela z 17 různých vědeckých studií. Tyto výsledky naznačují, že každý krok může zlepšit naše zdraví. Dokonce i zdánlivě malý přínos, jako je 1 tisíc kroků denně, může mít výrazný dopad.
Výzkumníci však doporučují, abychom nepříliš upírali úsilí. Jejich zjištění naznačují, že zvýšením denního počtu kroků klesá celkové riziko úmrtí. Přesněji, pokud člověk každý den zvýší vzdálenost o tisíc kroků, riziko předčasného úmrtí klesá o 15 %. Tato zjištění podporují myšlenku, že čím více se hýbeme, tím lépe pro naše tělo.
Čím více kroků, tím lépe
Studie nenašla jasné horní hranice, při které by se zlepšování zdraví již neprojevovalo. S tímto novým pohledem se zdá, že 20 tisíc kroků denně není nesplnitelným cílem. Výhody pohybu se zdají být nekonečné a nezávisí na číselném omezení. Pokud byste si chtěli změřit kroky, tak vám k tomu poslouží krokoměr. Ten si můžete klidně stáhnout i do chytrého telefonu.
Proč je toto výzkumné zjištění tak podstatné? Čísla nám ukazují, že sedavý životní styl je jedním z faktorů, které přispívají k srdečně-cévním onemocněním. Různé studie si jsou vědomy toho, že téměř čtvrtina světové populace trpí nedostatečnou fyzickou aktivitou. Nejčastěji se to týká žen a zemí s vyšším ekonomickým postavením.
Zjištění, že nedostatek pohybu je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na světě, nejsou překvapivá. Pandemie COVID-19 výrazně omezila naši pohybovou svobodu a tím i naši fyzickou kondici. Důležité je si uvědomit, že i v době, kdy máme k dispozici mnoho léků a zdravotní péči, zůstává samotná změna životního stylu důležitým faktorem. Zahrnuje nejen výživu, ale i pravidelný pohyb, který má zásadní dopad na srdečně-cévní onemocnění. Stejně tak je třeba říci, že ke stejným závěrům, že relativně malý počet kroků a to už několik tisíc, dokáže prodloužit a zlepšit kvalitu našeho života, dospěla i studie před dvěma lety. V tomto konkrétním případě byl zlomový bod přibližně 4 400 kroků.