Domácí zdravotní péče je jak pro miminka, tak pro dospělé

  • admin
  • 28 října, 2023
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Domácí zdravotní péče je jak pro miminka, tak pro dospělé

Naprostá většina lidí si stále ještě myslí, že domácí zdravotní péče je určena výhradně seniorům. I já jsem měla za to, že tato péče je zaměřena spíše na starší lidi. Ani ve snu by mě nenapadlo, že u nás v České republice jsou dnes už agentury, které zajišťují i intenzivní péči a starají se o ty nejmenší, náctileté, dospělé i o již zmíněné seniory. Toto všechno jsem se dozvěděla, až když jsem potřebovala pomoci já sama.

Byl to mžik. Vraceli jsme se z dovolené, posledních pár desítek kilometrů. Už jsme se docela těšili domů. Na dálnici před námi se bohužel stala nějaká nehoda, jen tak tak manžel dobrzdil. Bohužel nedobrzdila dodávka za námi. Snad ani nebrzdila, náraz byl strašlivý. Nechápu, jak jsme to mohli všichni přežít. Měla jsem strašných zlomenin a poraněné plíce. Ostatní na tom byli vcelku dobře, nějaké pohmožděniny a šok, ale za týden byli v pořádku doma.

Rychlé zhojení zlomenin

Moje zlomeniny se poměrně dobře a rychle zhojily, ale musela jsem být na umělé plicní ventilaci. Manžel doma dělal, co mohl, ale práci, děti a celou domácnost opravdu nezvládal. Můj ošetřující lékař mi ale jednou při vizitě navrhl, že už bych mohla jít domů. Myslela jsem, že si ze mě dělá vtípky, jsem na umělé plicní ventilaci a mám jít domů?

Pan doktor ale nevtipkoval. Všechno mi podrobně vysvětlil. V České republice proběhly nějaké pilotní projekty a nyní již specializované agentury domácí zdravotní péče zajišťují i domácí umělou plicní ventilaci. Samozřejmě musí mít ve svém týmu lékaře, pravidelně provádějí kanilaci a starají se o pacienta stejně, jako by byl v nemocnici. Ale mohla bych být doma!!! Doktor nám i doporučil pražskou agenturu ProCare Medical, která sídlí v Praze a bez problémů dojíždí za pacienty také do Říčan, kde my bydlíme, a hlavně zajišťuje i intenzivní zdravotní péči. Hned odpoledne jsem tam volala. Museli nejdřív vše ověřit a vyřídit potřebné dokumenty, ale za dva týdny jsem byla doma.

Procare – jasná volba

Pomaličku jsem rehabilitovala, a i když mám pořád ještě ventilátor a pohybuju se převážně na vozíku, ulehčení to bylo obrovské. Občas je samozřejmě nutné zajet do nemocnice, ale ProCare má i vlastní plně vybavené sanitky a zdravotníci mě bez problémů doprovodí, počkají a zase odvezou zpátky domů. A abych nezapomněla. V případě, že domácí zdravotní péči předepíše lékař, je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Vy si připlácíte pouze doplňkové služby, pokud o ně máte zájem.